Maszyny budowlane a bezpieczeństwo

Statystyki i przepisy

Maszyny BudowlaneW ostatnich latach bezpieczeństwo na budowach poprawiło się znacznie. Przyczyniło się do tego zarówno zmienione przepisy, coraz lepsze maszyny budowlane oraz podejście człowieka. Szacuje się, że przez wypadki na na placach budowlanych, przez ostatnie 25 lat, zginęło prawie 3000 osób. Istnieje mnóstwo restrykcyjnych przepisów odnoszących się do warunków, w jakich powinno się wykonywać pracę na budowie. Praca ta bowiem jest jedną z najbardziej ryzykownych, które wykonuje człowiek.

Maszyny budowlane a wysokość

Przebity palec, połamana noga to tak naprawdę nic w porównaniu z upadkiem z wysokości. Z tego jest o wiele gorzej się wykaraskać, dlatego przepisy wyjątkowo restrykcyjnie patrzą na kwestie prawne dotyczące właśnie prac na wysokości. Także maszyny budowlane przeznaczona do takowych prac powinny być dobrze przygotowane. Jak się okazuje, podesty ruchome (tudzież zwyżki), są do tego najlepiej przystosowane. Nie dają jednak gwarancji, bo żadna maszyna jej nie daje, jeśli człowiek jest bezmyślny w swych działaniach, ale wydaje się być najlepiej przystosowana do prac w powietrzu – na wysokości.

Nie zmienia to jednak faktu, że maszyny budowlane to zaledwie połowa bezpieczeństwa. Druga połowa leży w rękach człowieka, który musi sobie zdawać sprawę z ryzyka, które ponosi wznosząc się w górę, chociażby na podnośniku. Powinien on należycie zadbać o bezpieczeństwo – poczynając od odpowiedniego zachowania, przez odpowiedni sprzęt, a kończąc na ubiorze.

Przeszkolony personel i dobry sprzęt

Maszyny budowlane jak to maszyny, pan Kazik się zna to i koparką pojeździć może… Nie można chyba wyreżyserować gorszego scenariusza na budowie. Obowiązkiem pracodawcy, jest obsadzić maszyny budowlane tylko kompetentnymi ludźmi, którzy mają odpowiednie certyfikaty i są po właściwych szkoleniach. Ponadto muszą być one ważne (data), a posiadający go pracownik musi mieć ukończone 18 lat. Same pojazdy mogą być używane tylko w razie uzasadnionej potrzeby. Nawet osoba posiadająca uprawnienia nie może, chociażby dla rozrywki, jeździć po placu budowy.

Sprzęt jaki jest używany również potrzebuje szczególnej uwagi. Wszystkie maszyny budowlane używane na budowie muszą być sprawne oraz posiadać aktualne przeglądy (nie wszystkie, bo na przykład koparkoładowarka stanowi wyjątek, nie podlega Urzędowi Dozoru Technicznego, lecz przykładowy podest ruchomy już tak).

Dopiero w pełni sprawne maszyny budowlane, zachowanie zasad BHP oraz przeszkolony i mądry personel, mogą dać poczucie i gwarancję, że nic złego się nie wydarzy. Czasem trudno wszystkiego dopilnować, lecz lepiej poświęcić więcej czasu niż potem rozkładać bezradnie ręce.

Reklamy